Το Πανεπιστήμιο Πατρών μεριμνά για την υποβοήθηση της μελέτης των εντυπο-ανάπηρων φοιτητών/τριών (όπως φοιτητών/τριών με κινητική αναπηρία στα άνω άκρα, τύφλωση, μειωμένη όραση ή δυσλεξία), εκείνων δηλαδή που πιστοποιημένα αδυνατούν να διαβάσουν σε έντυπη μορφή και η μελέτη τους απαιτεί τη χρήση υποστηρικτικών τεχνολογιών (όπως για παράδειγμα συνθέτες φωνής, braille, και άλλα). Για τον σκοπό αυτό το Πανεπιστήμιο φροντίζει για την επεξεργασία και παραγωγή συγγραμμάτων και τη μετατροπή εκπαιδευτικού υλικού (παρουσιάσεων, διδακτικών σημειώσεων, και άλλων) σε μορφότυπους κατάλληλους  για φοιτητές/τριες με εντυπο-αναπηρία, κατόπιν αιτήματός τους.

Τα προσβάσιμα συγγράμματα αναρτώνται και διατίθενται στην AMELib . Η AMELib είναι μία προσβάσιμη πολυτροπική ηλεκτρονική βιβλιοθήκη για εντυπο-ανάπηρους αναγνώστες.

Μέλος της AMELib είναι και η Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης (ΒΚΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών και όλα τα πιστοποιημένα εντυπο-ανάπηρα μέλη της έχουν δικαίωμα εγγραφής και χρήσης των υπηρεσιών της AMELib.

Η εγγραφή ολοκληρώνεται μετά από σχετικό έλεγχο και έγκριση της αίτησης.

Στιγμιότυπο οθόνης από την ιστοσελίδα amelib.seab.gr

Οι δράσεις μας συνεχίζονται και εμπλουτίζονται. Νεότερα σύντομα.