Το Πανεπιστήμιο Πατρών μεριμνά για την παροχή υπηρεσιών διερμηνείας στην Ελληνική νοηματική γλώσσα (ΕΝΓ) για τις ανάγκες στήριξης κωφών και βαρήκοων φοιτητριών και φοιτητών. Οι υπηρεσίες δύνανται να παρέχονται στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας, της ευαισθητοποίησης των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας στην ορθή προσέγγιση και διαχείριση θεμάτων φοιτητριών και φοιτητών με αναπηρία και/ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, σε δράσεις διάχυσης της πληροφόρησης και της ενημέρωσης όλων των φοιτητριών και φοιτητών και λοιπών μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, των φορέων και της κοινής γνώμης για τις παρεχόμενες υπηρεσίες καθώς και της ομαλής υλοποίησης του Σχεδίου Ισότιμης Πρόσβασης του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οι όροι, οι προϋποθέσεις και οι διαδικασίες για την παροχή διερμηνείας στην ΕΝΓ καθορίζονται στον Κανονισμό Ισότιμης Πρόσβασης που εγκρίνεται από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Η υπηρεσία αναμένεται να είναι διαθέσιμη σύντομα.