Το Μητρώο Ακαδημαϊκών Συμβούλων ισότιμης πρόσβασης αποτελείται από μέλη Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού, Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και/ή Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού, που υπηρετούν στα Τμήματα των Σχολών του Πανεπιστημίου Πατρών, στα οποία ανατίθεται η υποστήριξη των φοιτητριών και φοιτητών με αναπηρία και/ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που φοιτούν στο Τμήμα. Οι Ακαδημαϊκοί Σύμβουλοι ισότιμης πρόσβασης διευκολύνουν τη μετάβαση των εν λόγω φοιτητριών και φοιτητών τους από τη δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τις/τους ενημερώνουν, πληροφορούν και συμβουλεύουν για θέματα των σπουδών και της φοίτησής τους παρέχοντάς τους υποστηρικτική φροντίδα στην επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους. Στο πλαίσιο του έργου τους οι Ακαδημαϊκοί Σύμβουλοι ισότιμης πρόσβασης συνεργάζονται με το εξειδικευμένο προσωπικό της Μονάδας Ισότιμης Πρόσβασης, του Κέντρου Ψυχολογικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης, αλλά και τις λοιπές κατά περίπτωση αρμόδιες υπηρεσίες και δομές του Πανεπιστημίου. Τα αρμόδια όργανα του Τμήματος συνεργάζονται και υποστηρίζουν τους Ακαδημαϊκούς Συμβούλους ισότιμης πρόσβασης στο έργο τους και λαμβάνουν υπόψη παρατηρήσεις ή υποδείξεις τους για δυσλειτουργίες ή ελλείψεις που δημιουργούν προβλήματα στις φοιτήτριες και τους φοιτητές με αναπηρία και/ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, για προτεινόμενα μέτρα αντιμετώπισής τους.

Η υπηρεσία αναμένεται να είναι διαθέσιμη σύντομα.